بازتابِ نفسِ صبحدمان

جاده ی جهنم!

سه شنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۶، ۰۵:۲۱ ب.ظ
"جاده ی جهنم،با نیت های خوب تزئین شده."

شاید یکی از بهترین جملاتی بود که می شد در فیلم های هالیوودی شنید.پشت صحنه ی این جمله،کاری خیرخواهانه ،ولی با روشی غلط بود..."طبق آیات و روایات بمنظور اینکه بانوان چادری، کارهایشان را همه به روز چهارشنبه موکول کنند و با حجاب اسلامی ولو اگر کاری ندارند در خیابان ها گذری داشته باشند واکنش و برخورد مناسب اسلامی در مقابل افراد آزادی خواه نیست.آیات و روایات و همچنین سیره معصومین-علیهم السلام- بخصوص حضرت صدیقه کبری -سلام الله علیها- صریحاً بر این عمل تاکید دارند که خانم های محجبه تا میتوانند خودشان را از انظار عمومی پنهان دارند چه برسد بر اینکه اگر هم کاری در بیرون نداشتند به بهانه مقابله با این افراد، خودنمایی با چادر کنند..."


حواشی :
  • برای بانوان عزیز دغدغه مندی که، دلخور بودند که چرا برای مقابله با "چهارشنبه های سفید" به این شیوه، همراهیشان نمی کنم....  • کتاب "سیری در سیره نبوی" شهید مطهری، مبحث "کیفیت استخدام وسیله"،میتونه منبع مناسبی برای مطالعه باشه.

نظرات (۱۲)

فک کنم اون جمله رو باید بنویسم و بزنم یه جایی جلو چشمم!
پاسخ:
ایمان و عمل صالح, بهم پیوسته ست..کاش یادمون باشه
من در جریان این چهارشنبه سفید نبودم
الان جستجو کردم فهمیدم

ولی در کل قبول داری در حال حاضر عمل کردن به این توصیه که خانوما تا می‌تونن در انظار عمومی نباشن امکان‌پذیر نیست؟ حداقل این توصیه رو نمیشه تو هر شهری اجرا کرد. شهر به شهر و منطقه به منطقه متفاوته
شما فقط یه ساعت بیا متروی تهران، واگن بانوان بشین.
ببین چند تا چادری هست
چند تا بی‌آرایش هست

پاسخ:
قطعا نمیشه.ایرادی هم نداره.

اما همه بحث ,اون قسمته, : ولو اگر کاری ندارند....
این عبور و مرور خانمها ,محدود به ضرورت هاست,که متاسفانه, اصلا رعایت نمیشه.

حدیثی از حضرت زهرا هست با این مضمون که برای زن بهترست که مرد نامحرمی اون رو نبینه.اساتید میفرمان که این حدیث،نسبی و غالبی هست.یعنی در غالب اوقات و در بیشتر فعالیت ها بهتر اینه که زن طوری رفتار کنه با مردی برخورد نداشته باشه و از اختلاط پرهیز بشه.که بنظر میاد همین بحث ضرورت هست.

درباره این نوع مقابله با چهارشنبه های سفید،قطعا راه های مناسبتر و ریشه ای تری هم هست و این رفت و امد خارج از ضرورت خانمها و نمایش خودشون با چادر،اصلا مطرح نیست.


از یه جنبه‌ی دیگه هم میشه به قضیه نگاه کرد.
اینکه انقدر خانومای محجبه تو خونه موندن که گاهی تصور میشه کل خانومای یه شهر بدحجابن. در حالی که باحجاباش دیده نمیشن. به نظرت نمیشه برای تبلیغ حجابِ درست، وارد جامعه شد؟
پاسخ:
بنظرم همینکه با حجاب،وارد دانشگاه و مراکز علمی و در صورت ضرورت،محیط کار،میشن،حتی برای تفریح های سالم،با حجاب و با حد رابطه ی درست با نامحرم،وارد صحنه میشن،خودش یه تبلیغ بزرگه.
اما اینکه برای نشون دادن حجاب،راه بیوفتن بی دلیل توی خیابون و پرسه بزنن،اونم یکروز خاص،که حتی مشهور بشن به اینکه چهارشنبه ها چادری ها میان بیرون،کار اشتباهیه.

علاوه بر این،همیشه اسلام،دعوت به استدلال و تفکر میکنه.همیشه کار فکری و علمی،بهتر جواب میده تا شو های بی حساب و بی کتاب
سلام
کاش ماها درک و شعورمون نسبت به حجاب بالا میرفت...
خودمون..
خود ما چادری ها...
:(

شعر کنار وبلاگ فوق العاده است...
پاسخ:
سلام بانو 
ان شالله...امیدوارم..میترسم از مفهومهایی که ناقص و یا غلط ا افتاده برامون...


:-) خیلی دوستش دارم:-)
سلام
احسنت.
لایک داشت جدا! حیف که بیان از این قرتی بازی نذاشته :)


پاسخ:
علیکم السلام.
سلامت باشید.همینکه وقت گذاشتید و خوندید, معادل ده تا لایکه :-)
سلام
اره واقعا مقابله ی خوبی نیست....
اگر کاری ندارن....
البته بحثش مفصله ولی خب خودتون دارید میگید...نیازی به من نیست:)

پاسخ:
سلام بانو
اغلب,استفاده میکنم از مطالب وبلاگت,ان شالله اینجا هم بی نصیبمون نذاری :-)
۳۰ خرداد ۹۶ ، ۲۳:۱۳ پلڪــــ شیشـہ اے
زمانی بود که توی دانشگاهمون، تشکل های مذهبی روال عادی و روزمره شون رو طی میکردن بعد هر دفعه بچه های انجمن شروع به گربه رقصونی میکردن، این دوستان مذهبی شروع میکردن به ضد حرفها و کارهای اون ها کارهایی رو انجام دادن. یه استاد بزرگواری داشتیم، که میفرمودن، نشینید تا اون ها کاری بکنن بعد بدو بدو تو زمین اون ها بازی کنید. شما باید این قدر قوی کار کنید که حرف ها و اقدامات اون ها اصلا به چشم نیاد. نه این که تازه به اون ها بپردازید و تیم تشکیل بدهید برای پاسخ دادن به اون ها. درسته که باید کار سلبی هم کرد. اما نه این مدلی. آخه اصلا اگر بحث اسلامیش هم مطرح نباشه(که خب خیلی مهمه این وجه و اثرش انکار نشدنیه) اما اگر همین طوری هم فکر کنیم به این قضیه، این کارها فایده ای نداره عملا.
پاسخ:
کاملا درسته. خیلی خوبه که همچن تجربه هایی دارید و دیدید این مسائل رو.
۳۰ خرداد ۹۶ ، ۲۳:۱۶ صحبتِ جانانه
حق باشماست
خیلی خوب بیان کردین
پاسخ:
ممنون که وقت گذاشتی خانوم جان
۳۱ خرداد ۹۶ ، ۲۲:۳۳ میثم علی زلفی
یک عیب دیگری که این کار داره اینه که نمی تونید زینت کنید و همیشه زینت جلوه ی بیشتری داره
یعنی لازینن لهم که شیطان فرمود رخ نمیده به عبارت بهتر چادرها هرچقدر بیشتره هم باشن هیچوقت درمقابل زینتی که چشم دیگران رو از دنیا پر می کنه نمی تونن مقابله کنن فلذا عملا شکست می خورند و شیطان می تونه این رو اقاء‌کنه که دیدید در 4 شنبه ها چه جمعیتی از ما بیرون بود
پاسخ:
بله.اصلا این روش مناسب نیست.تمام نیرو و قوا باید صرف کارهای ریشه ای بشه.
من نظری در مورد خاص این واکنش ندارم اما این مورد رو خودنمایی با چادر نمیدونم که نوعی چادرنمایی است. و نوعی تلاش برای اثبات این است که چادری ها هم هستند و حضور زن در اجتماع به معنای منفی و ویرانگر تلقی نمیشه
البته عرض کردم با این فلسفه کاری ندارم منظورم صرفا متن و استدلال شماست.
پاسخ:
 خودنمایی نه به معنای جلوه گری,به معنای نمایش حجاب .  چون این عمل صرفا یک نوع نمایشه. ضرورتی برای این نوع حضور نیست. خانمهای محجبه همه جا حضور و فعالیت دارند, خیلی هم خوبه,اما این شیوه,شیوه ی درستی نیست که اگر کاری هم ندارن روز خاصی بیان بیرون؛ منطقی هم نیست. این راه,نسنجیده ترین و ساده ترین و کم بازده ترین و اشتباه ترین راه,برای مقابله ست.
اصلا,بحث,درباره حضور در اجتماع نیست. ما دانشجوی محجبه داریم,کارمند داریم, و غیره.منکر آثار خوب این نوع حضور در اجتماع  نیستم. اما حضور در روزی خاص,بدون اینکه ضرورتی باشه, یک ابزار نادرست,برای یک هدف مقدسه که کاملا مردوده و صرفا جنبه نمایشی ,بدون بازده,داره.
عرض کردم که من با فلسفه ی اقدام و نحوه ی مقابله که چقدر کارا هست یا نیست کاری ندارم،
شما فرمودید:
خانمهای محجبه تا می توانند خود را از انظار عمومی پنهان دارند.

سوال پیش میاد که "تا می توانند" یعنی چی؟
شاید یک وقتهایی هم حضور زن در اجتماع برای "نمایشِ حضور فعال زنان محجبه در اجتماع" لازم باشه!
که معلوم باشه فضای شعر مملو از کسانی نیست که شال سفید دارند.
من (منِ نوعی نه شخص من) میخوام نشون بدم که چادری ها در اجتماع حضور فعال دارند، خب روز چهارشنبه به پارک میرم!
مطمئنا کسی بی هدف نمیاد بیرون! حداقل هدفی که داره مقابله با این نمایش شال سفیدان هست! حالا اینکه کارهایی که هر روز داره رو اینبار چهارشنبه انجام بده اقدام ضد دین یا حتی ضد عرف و حتی ضد مستحبات هم انجام نداده، من قراره سه شنبه برم بانک، خب چهارشنبه میرم! یه تیر و دو نشون.
من قراره بچه ها رو یکشنبه ببرم پارک خب چهارشنبه می برم.
این مشکلی نداره.
اما اگر میخوایم به این صحبت توجه کنیم که "زنان تا می توانند خود را از انظار عمومی پنهان کنند"، باید "تا می توانند" رو اساسی معنی کنیم و بعد کلا اشتغال زنان و حضور زنان در جامعه رو هم به نقد بنشینیم.
هرکس باید در هر شرایطی که هست از خودش بپرسد آیا من نمیتونم از این کار خارج بشم؟آیا من نمیتونم نیام بانک همسرم بیاد؟آیا من نمیتونم نیام خرید همسرم بیاد؟ آیا من مجبورم که شاعل باشم یا تحصیل کنم؟ آیا مردی نبود که به جای من این شغل رو انجام بده و به خانواده ای سر و سامون بده؟ آیا مردی نبود که به جای من این کرسی دانشگاه رو تصرف کنه؟
چه ضرورتی برای تحصیل زنان هست وقتی که مردان ما به واسطه ی حضور همین زنان پشت کنکور می مونن؟؟
اصلا چه ضرورتی برای حضور زنان در راهپیمایی ها هست؟
آیا راهپیمایی چیزی جز نمایش حضور عمومی است؟
چرا زنان برن راهپیمایی و خود نمایی کنند؟ مردان برن فقط!
اگر با این جمله بخوایم راه رو مشخص کنیم خیلی چیزها زیر سوال میره و جواب نود و نه درصد سوالات غیر از شرایط خاص افراد بله هست. که بله من میتوانم این کار را انجام ندهم پس باید در خانه بنشینم. مشکل من این جمله ست.
من نمیگم که بی هدف بیان تو خیابون! چون تقریبا هیچوقت این اتفاق نمیفته. همون شخص با هدفِ این اومده که بگه غالب جمعیت شهر بی حجاب و شال سفیدی نیستن. میاد یه پیاده روی هم می کنه! قرار نیست بره تو مجمع شال سفیدان خودنمایی بکنه، میاد که وجهه ی غالب شهر رو از بی حجاب بودن به محجبه بودن تغییر بده.
بنده عرض میکنم اگر کسی کارش رو میتونه جابجا کنه بکنه و این اشکالی نداره.
البته من در این صحبتم کلا با این جنبش کاری ندارم و خودم هم ملحق نشدم فقط متن شما رو با تاکید بر اون جمله به نقد نشستم.
عذرخواهم البته بابت این جسارت.
پاسخ:
ممنونم بابت وقتی که میذارید:-)
باز هم مخالفم. اتفاقا نمیشه این مووع چهارشنبه ها و این مساله ی خضور خانمها رو تفکیک کرد و به یکیش پرداخت. هر دو,در کنار هم,پاسخ فرمایش شماست.
«تا می توانند» منظور, اختلاط در فعالیتهاست.منظور,حساسیت فوق العاده ی نوع حضور هست.منظور,ضرورت حضور خانمهاست. تمام سوالاتی که در کامنت شماست,جنبه های خیلی متفاوتی داره. برای پاسخ بله یا خیر باید خیلی از مسایل در نظر گرفته بشه.این ضرورت حضور,در بستر نیازهای زنان در دنیای امروز و نقشی که دارن باید بررسی بشه.
عرضم اینه که وقتی این حضور,بیاد در قالب این نوع مبارزه با بی حجابی, اصلا ضرورتش از بین میره.همین اهدافی که شما گفتید,مثل پارک بردن بچه ها و غیره,همیشه و درطول سال انجام میشه و به این هدف مطلوبی که گفتید میرسیم.
حالا برگزدیم به متن. این اصلی که در سیره معصومین هست,اینجا موضوعیت پیدا میکنه. ما در کار زن و حجاب, به فرمده اقا,نیاز به کارهای تحقیقاتی و پژوهشی و علمی داریم ,این یعنی,حتی در اینکه,هدف از بیرون امدن چهاشنبه ها هم,ممکنه نیتش ایراد داشته باشه.
تمام عرضم اینه که این متن و موضوع ,اینجا و در کنار هم مصداق پیدا میکنن.
پاسختون به کامنتها رو الان خوندم.
اینکه به شباهنگ گفتید "این که مشهور بشه که چهارشنبه ها چادریها میان بیرون خوب نیست."
بله منم موافقم که این نحوه ی مبارزه عاقلانه نیست اما خب عرض کردم بیشتر قصدم بر اون جمله بود نه این جنبش و این نحوه ی مبارزه و  امثالهم.
وگرنه صحبت شما صحیحه همین جمله در پاسخ به شباهنگ کاملا منو مجاب کرد که این روش انتقاد به این جنبش صحیح نیست. البته قبلا هم مجاب بودم که روش خوبی نیست و مخالف هم بودم اما استدلالتون رو در متن نپذیرفتم این جمله جالب تر بود برای اینکه تو متن بیاد. تا اون جمله! :)
پاسخ:
ممنون که با دقت وقت میذاری و میخونی :-)
این جملات توی متن, با این فر ض نوشته شده که, ما اصلی داریم در سیره معصومین,که قابل تغییر نیست.و اون اصل,در این موضوع خاص, داره نقض میشه.
در بقیه موارد,باید چک بشه که حتی جوابش به سادگی ممکنه مشخص نباشه,بلکه حتی باید از مرجع تقلید پرسید.مثلا اینکه این کار رو یک آقا هم میتونه انجام بده,شاید دلیل کافی برای موندن زن در خانه نباشه,چون ضرورتهای دیگه ای هم هست.
فکر کنم هم من و هم شما,حرفمون یکی باشه. فکر کردم اصلی در این قضیه نقض میشه و اصل و مصداق رو با هم در متن آوردم :-) فرمایش شما هم متین. حتما جور بهتری مبشد نوشت :-)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">