بازتابِ نفسِ صبحدمان

خدای "تا ابد، وابسته"ها

شنبه, ۹ دی ۱۳۹۶، ۱۱:۵۵ ق.ظ
داشتم مطالبی می نوشتم.نیاز بود به اطلاعاتی درباره ی ویروس ها مراجعه کنم...و باز هم ویروس ها...توی ذهنم،ویروس ها،فقیرترین و وابسته ترین موجوداتند...به قول یکی از بچه های کلاس سال قبل ، بعد از خلقت،برچسبی بهشان چسبانده شده و نوشته شده،"تا ابد،وابسته"..این ، تا ابد وابسته ها،هیچ چیز برای ادامه ی حیات،کم ندارند..به یاد حدیث شریفی می افتم :
- به اصحابش فرمود :
اگر من به شما بگویم بروید سراغ کارتان و نگران روزی تان نباشید ،حرفم را می پذیرید؟
-یک صدا گفتند :
بله آقا جان! شما امامید،پسر امامید،پدر امامید،حتما می پذیریم.
-فرمود :
خب همین وعده را که خدایتان داده.چرا یقین نمیکنید؟!
وَ ما مِن دابَّةٍ فی الأرضِ إلّآ عَلَی اللهِ رِزقُها
هیچ جنبنده ای روی زمین نیست،جز آنکه روزی او برعهده خداست. هود/6

حواشی :
1.معتقدم مسأله ی "رزق"،از جای اصلی خودش خارج شده و باید با دید دیگه ای بهش پرداخته بشه.اصلاً منطقی نیست که انسان،تمام روز رو دنبال روزیش باشه ، در آخر هم از بی پولی و غیره ناله کنه ،در حالیکه برای مطلب دیگه ای خلق شده،اما اونقدر گرفتار شده که حتی وقت نداره،به اصلی ترین موضوعش فکر کنه،چه برسه به اینکه برای رسیدن بهش،برنامه بریزه.برای شروع،کتاب "جایگاه رزق انسان در هستی" از آقای طاهرزاده رو حتماً مطالعه بفرمایید.

2.پست،اصلاً بی ربط به نوشته ی سمت چپ وبلاگ،نیست!
3.عنوان پست.....
موافقین ۱۰ مخالفین ۰ ۹۶/۱۰/۰۹

نظرات (۱۲)

۰۹ دی ۹۶ ، ۱۲:۰۳ جناب دچار
ربطش رو میگین؟ :) ممنون
پاسخ:
مثلا بگیم با جملات،رزق،رزاق و تکلیف،جمله بسازید!
۰۹ دی ۹۶ ، ۱۲:۰۷ صبا مهدوی
ولی دقت کردی وسط همه این مشکلات بعضی ها چه زندگی پر برکتی دارند؟ در همان حالی که وظایفشان نسبت به حاکمان جامعه را فراموش نکرده اند 
پاسخ:
سلام صبای عزیزم :)

همینه..درست میگی..راه رو که درست بریم،امدادهای غیبی هم هست،برکت،در نموندن ..همه چیز هست..بعد همین آدمها،نه تک بعدی میشن و نه تکالیفشون رو یادشون میره..چقدر هی بگیم،نه،راهپیمایی نمیرسم بیام،زیارت ،وقتش رو ندارم،مطالعه که اصلا،تمرکز ندارم از بس بدبختی دارم! همه ش هم غصه ی پول..
۰۹ دی ۹۶ ، ۱۲:۰۸ جناب دچار
سر به سرمون نذارید استاد :)
ما در حد 10 شدن سواد داریم :)
پاسخ:
نفرمایید.
دوست داشتم دوستان برداشت هاشون رو یا بگن با فکر کنن درموردش.

بزرگترین گرفتاری این روزها،مساله ی درآمده.با عقل جور در نمیاد این حجم مشغولیت  با ابدیتی که در پیش داریم و علماً و عملاً باید براش آماده بشیم.خب تکالیفی مثل 9 دی،به موقع عمل کردن ها ،که پشتش بصیرتی هست و بصیرت هم باید به دست بیاد(به طرق مختلف)،جز، کارهای ضروری و اصلی ماست ،اما اینقدر گرفتار کردیم خودمون رو که نمیتونیم بهشون بپردازیم یا اصلا اینقدر ذهنمون درگیر مسائل رزق و روزی هست که به موقع نمیتونیم عمل مناسبی انجام بدیم..این،جور در نمیاد..یه جای کار میلنگه..
این حجم بزرگ از مردم جهان در بدترین اوضاع رزق و روزی قرار دارند و بچه ها به دنیا میان و از سوء تغذیه می میرند و بعد... ما بگوییم بروید دنبال کارتان رزق شما رو خدا میرسونه.
پاسخ:
بله.درسته.چون علم نداریم به سنت ها و قوانین هستی. همینکه میگیم برید دنبال کارتون خدا رزاقه،راه داره.روش داره..زیربنایی و اصولی..قاعدتا نباید اینطوری که میفرمایید باشه.حرف هم همینه.هر طور فلسفی و منطقی و نقلی،بخواید بررسی کنید،جور در نمیاد این حجم از گرفتاری ...کتاب اقای طاهرزاده رو که به لطف خدا مطالعه کردم،دیدم حق هم همینه.فقط اینکه راه رو گم کردیم و نمیدونیم چکار باید بکنیم.

البته این کتاب هنوز پاسخ تمام سوالات و راهکارها نیست،اما شروع خوبیه.
چه توجیهی جز "علم نداریم" وجود داره برای تناقضات هستی؟
پاسخ:
در قرآن و روایات زیاد سفارش شده به تعقل و تدبر و علم آموزی. قطعا سنت ها و معارفی در هستی هست که با نگاه سطحی نمیشه بهشون علم پیدا کرد،و إلّا اینقدر سفارش،لازم نبود.معمولا وقتی درباره ی چیزی کامل نمیدونیم ،نمیتونیم با اطمینان رد یا تاییدش کنیم.
یکوقتی راه رو اشتباه میریم.هل میخوریم وسط راهی اشتباه،معلومه که هرچی بریم،برخلاف چیزی میبینیم که بهمون گفته شده و یا عقلمون میگه..باید ایستاد،نگاهی به راه کرد،و در صورت لزوم،تغییر مسیر داد.

چیز پیچیده ای هم نیست.زیربناهای ایدئولوژی که غلط باشه،همه ی شاخ و برگهاش نقص داره..اقتصادش،خانواده ش ،آموزشش و غیره.این چیز عجیبی نیست که بدون فهمیدن دقیق و شناخت انسان و ارتباطش با جهان اطرافش و هدف از خلقتش و بدون فهمیدن توحید،(که جزو علوم تحقیقی هست و نه تقلیدی)،اقتصاد و معیشتی که براش برنامه ریزی میشه،غلط باشه و هر روز با بحران بیشتری روبرو بشه


+اینی که الان عرض میکنم رو کامل مطمئن نیستم،چون میدونم جای کار دقیق و کاملتری داره .تا اینجا که من  آیات رو دیدم،هر جا فرموده انسان رو خلق کردیم،بلافاصله درباره ی اینکه روزیش رو هم براش مهیا کردیم میفرماید. (این رو میشه یه کار تحقیقی کرد)....حتی در زیارت امین الله این عبارت رو داریم :  و ارزاقک الی الخلائق من لدنک نازله...می بینید؟ این واژه ها اتفاقی نیستن...خب معلومه اگز گنجی مثلا در ضلع شرقی زمینی هست ،ما ضلع غربی رو بکنیم،بهش نمیرسیم... راه رو که اشتباه بریم،به مشکل میخوریم...شاید هیچ جای دنیا با این ادبیات دینی به اندازه ی ما آشنا نباشن...نزول رزق ، انسان و رزقی که به قول معصوم،قبر دنبال انسان میاد حتی اگر انسان،فرار کنه ازش...اینها نشون میده که اگر من نوعی،الان تمام روز و شبم شده فکر روزی،یه جایی رو دارم اشتباه میرم..حالا این رو در مقیاس بزرگتری دنبال بفرمایید

منم نظر خودم رو بگم. درست و غلطش رو دوستان میبخشند.

فکر میکنم چون مسئله، فراتر از رزق و روزی ساده رفته و اونقدر زیاده خواه و تجمل گرا شدیم که در تصورمون نمیگنجه بتونیم با حداقل ها هم بسازیم و به مسائل مهم تر بپردازیم. انگار اگه راحت ترین و بی دغدغه ترین زندگی رو (از نظر مادی صرف) نداشته باشیم آروم و قرار نداریم. تصور کنید ظاهر خودمون و خونه هامون و وسایلی مثل گوشیمون مثل دهه 60 باشه مثلا! (اون موقع گوشی نبود! ولی الآن حتی اونقدر عجیبه کسی رو ببینیم که گوشی هوشمند نداره! از نظر من که این مدل انسانها اسطوره اند) این روزها کمتر کسی حاضره با شرایط ساده و حداقلی زندگی کنه. یعنی انگار قابل تصور نیست دیگه.
پاسخ:
ممنونم.
درست و دقیق فرمودید. یکی از اصلی ترین مسائلی که در همین کتاب بهش پرداخته میشه همینه..حالا بخوایم فکر کنیم که ریشه ی این نوع سبک زندگی از کجاست..چطوری شد که تمام اینهایی که فرمودید برامون اصل شد،و و و و....شبیه قبر خالی ای هست که هی کندیم و کندیم،حالا هم نشستیم بالاش زار زار گریه میکنیم!


یک نمونه ای که همیشه توی ذهنم میاد،اینه که،اگر مردی،استخدام نبود،فکر میکنیم دیگه نمیتونه زندگی ای رو اداره کنه و بی آینده ست.تمام همّ و غم جوانها الان بیمه شدن و به فکر روزهای بازنشستگی و غیره ست...چی شد که فکر کردیم خدایی که روزی میده،براش فرق داره ما کارگر روزمزد باشیم یا استخدامی؟چی شد که وعده ی قطعی خدا رو که میفرماید"الشیطان یعدکم الفقر"..شیطان هست که از فقر میترسوندتون، یادمون میره و اصلا جدیش نمیگیریم...فکر نمیکنیم شاید داریم اشتباه میریم؟!
 من این آیه رو خیلی دوست میدارم:
و لو ان اهل القری امنوا و اتقوا لفتحنا علیهم برکات من السماء و الارض

و گذاشتم روی میزم، تا وقتهایی که بعضی اطرافیانم همه جوره حق خوری میکنن، برای درآمد بیشتر، برام آرامش بیاره
پاسخ:
صدق الله العلی العظیم..
ممنونم..خیلی خوب و بجا فرمودید... 

دلتون آرام به ذکر  و تدبیر الهی ان شالله بانو
در جواب به ناشناس

بحث تلاش کردن و کسب روزی با سوء تغذیه و نبودن غذا برای کسانی که از سوء تغذیه میمیرن تفاوت اساسی داره

اون کسانی که مثلا در آفریقا در اثر سوء تغذیه بیمار میشن و می میرن، کشورهای اون ها غنی از مواد با ارزش و نعمات خدادادی هست، خداوند روزی اون ها رو میلیون ها سال در دل زمین نهفته، اما استعمار و ظلم کشورهای دیگه هست که اون ها رو فقیر و ضعیف نگه داشته ، دولت های ناتوان و ظالم و دست نشانده باعث شده که اون ها در فقر شدید باشند، چیزی که ما خودمون هم در زمان قاجار و پهلوی در قحطی ها تجربه کردیم!

 حالا ما گاهی به جای اعتراض به ظلم و ظالم ، به خداوند اعتراض می کنیم !
پاسخ:
ممنونم.درست میفرمایید

علاوه بر اینکه، بحث اینکه گشایش و فرج در زندگیمون ایجاد کنیم فرق داره با کارآمدی سیاست ها و دولت ها.هر دوش باید باشه.اما اولی متوقف بر دومی نیست.
۰۹ دی ۹۶ ، ۱۷:۲۴ .: مهتاب :.
واقعا؟ من همیشه احساسم این بوده که ویروس ها یه سری موجودات خفن و زبر و زرنگ و خیلی باحالن و باکتری ها موجودات تپل خسته ای که به زور راه می رن و همیشه خدا خسته و لهن:))
پاسخ:
:) فکر کن ، بعضی از همین باکتریها،میزبان نوع خاصی از ویروس هستن. ویروس دیگه چیه که به باکتری نیاز داره :)
سلام
کامنتا برام جذاب تر از پست بود:)
مخصوصا اونجایی که از بیمه و استخدام شدن و ... گفتید:)
لامصب از اصلی ترین دغدغه های ما جوون هاست:)
ولی از شوخی گذشته تجربه شخصیم میگه ما هر چه قدر هم که حرص روزی و زندگیمون رو بخوریم باز هم به همون چیزی میرسیم که برامون مقدر شده
منظورم این نیست که تلاش نکنیم
یه مقدار توضیحش برام سخته:)
در کل به نظرم حرفایی که تو پست و کامنتا زده شد خوب بود
ولی باید به باور قلبی برسه
چون در عمل شاهد چیز دیگه ای هستیم
خود من با اینکه باهاتون موافقم ولی در عمل واقعا نگرانم همیشه

اون کتابی هم که معرفی کردید نمیخونیم چون مطالعه که اصلا از بس بدبختی داریم،همه ش هم غصه پول:))
پاسخ:
علیکم السلام
بله .دقیقا...به لطف دوستان عزیزی که وارد بحث میشن،پست ها غالبا تکمیل و بلکه تصحیح میشن..خودم نکاتی رو حتی یادداشت میکنم از کامنت ها.

درست میفرمایید.هیچ کس نمیتونه منکر کار و فعالیت و تلاش بشه.
دقیقا همینه که میفرمایید..مباحث اینچنینی باید قلبی بشن منتها از راه استدلال.مرحله ی اول پذیرش یقینی ذهنی و عقلی هست و بعدش قلبی.خود اقای طاهرزاده همین مطلب رو توی سخنرانیها رعایت میکنن.خودشون بارها گفتن که این مباحث رو اینقدر باید با مثال،از زوایای مختلف بحث کرد که با قلب ها ارتباط بگیره..


+همینه :) برای خود من گاهی اتفاق میوفته متاسفانه که تا کاری یا مطالعه ای رو شروع میکنم،همه ی فکر و غم و غصه های مادی شروع میشه
اینو یادم رفت بگم که پستتون منو یاد یه کلیپ از آقای پناهیان انداخت که میگفتن همت رو هم واحد قرار بده خدا بقیه همومت رو رفع میکنه
پاسخ:
بله...
چند روز پیش با خودم میگفتم،همین رو سعی کنم امتحان کنم برای مدتی..تلاش کنم شامل حالم بشه..شاید شد..اگر هم نشد،ضرر نمیکنم که.
۱۱ دی ۹۶ ، ۱۶:۱۸ سَـ ـداد
دقیقا متن رو که داشتم می خوندم ذهنم روی کتاب رزق آقای طاهرزاده بود که معرفی کنم
که دیدم خودتون آخر متن معرفی نمودید...


مشکل اصلی تغییر دید مردم به اصل خلفت و هدف خلقت و در ضمن آن بحث رزق است...
پاسخ:
بله.درست میفرمایید.
ریشه که خراب بود،شاخ و برگ درست و حسابی نمیتونه داشته باشه و توی تک تک مسائل زندگیمون وارد میشه..

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">