بازتابِ نفسِ صبحدمان

الهی إلیک أَشکُوا نَفساً بالسُّوءِ أَمَّاره

چهارشنبه, ۱۷ مرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۵۱ ب.ظ
این روزهای سخت و عجیبِ خانوادۀ ما، دم ماهی‌ای + شده که هر کسی هر آنچه که در درون دارد را رو می‌کند، زشت و زیبا، خوب و بد. و بین همۀ بحث‌ها و مشکلات و آدم‌هایی که فقط زبان‌اند و نه گوش، کسی فکر نمی‌کند که در این شرایط دارند خودمان را با خود واقعی‌مان روبرو می‌کنند و باید کمی سکوت کنیم و فکر کنیم و از خدا بخواهیم که بهترین و سنجیده‌ترین رفتار را داشته باشیم. 

امروز می‌فهمم که هیچ‌چیز و هیچ کاری از آدم دور و بعید نیست. حتّی تهمت زدن به دیگران، غیبت کردن، خودخواهی، و .... خدا لطف می‌کند که ما را در شرایط سخت‌تری قرار نمی‌دهد و الّا همدیگر را می‌کشتیم و برای این کارمان هزار تا دلیل موجّه می‌آوریم... .

خدایا، بابت همۀ امتحان‌هایی که نمی‌گیری، شکر! و الّا معلوم نبود این نفس، ما را تا کجا پیش می‌برد...
موافقین ۱۳ مخالفین ۰ ۹۷/۰۵/۱۷

نظرات (۱۶)

امان از آدمی..
پاسخ:
بله...
دیکته نانوشته غلط نداره ...
پاسخ:
نانوشته موندنش هم واقعا مطلوب نیست. خدا کمک کنه که سربلند بیرون بیایم.
۱۷ مرداد ۹۷ ، ۱۳:۵۰ آشنای بی نشان
من این مساله قبلا برام اثبات شده بود
به خاطر همین هر وقت آدمی رو خوب میبینم میگم حتما تو شرایط خوبیه
خوب بودن آدم ها رو باور نمی‌کنم
پاسخ:
 اینکه شرایط خوب چیه، شاید جای بحث داشته باشه. شرایط مطلوب ایده آلی وجود نداره. در واقع توی عالم ماده تعریف نشده ست. همیشه و هر لحظه ازمون و خطایی هست برای همه. ربوبیت خدا و در صحنه بودن خدا، اقتضای همچین شرایطی رو میکنه. اگر کسی خوب بنظر میاد، هزارتا شرایط سخت و امتحان رو گذرونده. شاید یک روزی، امتحانی براش بیاد که خیلی ظریفتر و سختتر باشه . شاید اینجا حواسش نباشه، شاید هم باشه و درست عمل کنه.

۱۷ مرداد ۹۷ ، ۱۳:۵۵ پلڪــــ شیشـہ اے
چه حرفهای خوبی. خدا رحم ش رو ازمون بر نداره ان شاءالله.
از محضر حضرت حجت عج الله تعالی فرجه الشریف، برای شما و خانواده تون طلب گشایش و آرامش و شادی دارم و همه خانواده هی شیعیان. 
:*
خدا خیرتون بده بابت انتشار خوبی ها
پاسخ:
ممنون که همیشه خوب میبینی :)
ممنونم. ممنونم خواهر عزیزم :) الهی آمین، برای همه.

عزیزی بانوی جان :*
۱۷ مرداد ۹۷ ، ۱۳:۵۶ پلڪــــ شیشـہ اے
چه قدر این جمله کنار وب من و به فکر برد. 
چه قدر جالب...

پاسخ:
مسائل زناشویی اونقدر اهمیت داره که حتی گاهی نبودش میتونه مانع سلوک باشه. حتی جسمی ترین مسائل..
۱۷ مرداد ۹۷ ، ۱۴:۲۹ صحبتِ جانانه
هیچی از هیشکی بعید نیست
این دردناکه
پاسخ:
تا ذره ای هوای نفس و امیال خاکی هست، امتحان هم هست، برای بروز و حل کردنش... منتها ما پی دعوا و بازی خودمون هستیم و کمتر به فکر اصلاح میفتیم.
۱۷ مرداد ۹۷ ، ۱۴:۵۳ صحبتِ جانانه
آره
دقیقا ما به فکر اصلاح نیستیم
آخه اینطوری بار اومدیم 
مهم میدونیم چیزهای نچندان مهم رو و نمیدونیم ارزش مهمات رو
اگر یه بچه ی معصوم داشتید چطوری اینو یادش میدادین؟
پاسخ:
من اگر بچه داشتم، توی هر حادثه ای، توی هر مشکلی، دقیقا باهاش حرف می زدم که مثلا این مشکلی که با دوستت داریف بخاطر اینه که بفهمی چقدر صبوری و چقدر با گذشتی یا چقدر اقتدار داری یا .... باید دید بچه ها رو تغییر داد. باید اون ها رو متوجه قوانین و سنت های عالم، پشت هر حادثه ای کرد. ما اینها رو زیاد بلد نبودیم. اما قرآن پر از دید عبرت و دیدن سنت ها، ورای هر حادثه ای هست.. چند بار که دید رو بهشون بدیم، یاد میگیرن که نگاهشون رو ببرن بالاتر از هر حادثه ای و همه جا فکر کنن که این حادثه برا یمن چه پیامی داره؟ چون همه چیز تحت فرمان الهی اتفاق میوفته و هیچ چیزی اتفاقی نیست. پس من باید درس خودم رو بگیرم و عبور کنم... این تذکرها رو مدام که بگیرن، از یک سنی به بعد خودشون ان شاءالله راه میفتن..
من جوان بودم این دعا رو خیلی میکردم: خدایا از ما امتحان های آسان بگیر و در آن امتحان های آسان ما را پیروز کن :)
پاسخ:
آسانِ ما خیلی وقت ها با آسانِ خدا متفاوت هست. امتحان خدا برای بروز بدی های ما و چاره اندیشی برای اونهاست.. پس گاهی سخت هم میشه :) اما میشه شکر کرد بابت امتحان هایی که به لطفش و فضلش و رحمانیتش برامون آسان میکنه.
مانع سلوک 
مجرد 
زناشویی
پاسخ:
:)
برای خودم و خودت، استاد طاهرزاده یک جایی میگن که:

زنان متوجه باشند وقتی خدا لباس و مسکن و غذای ان ها را بر عهده ی مردان قرار داده است پس دغدغه ی این امور را نداشته باشند. چه همسر داشته باشند، چه نداشته باشند، چه کار داشته باشند، چه کار درآمدزا نداشته باشند در هر حال همچو عارفی زندگی کنند که مطمئن به حمایت خداوند است. و در اصلاح رابطه بین خود و خدا بکوشند و منتظر باشند تا خدا چه پیش می آورد.


* راه نزدیکی به خدا فقط از راه همسرداری که نیست. اما اگر همسری هم بود، مانع نیست قطعا، اما اگر بود و ایراد داشت، هر قسمتیش که ایراد داشت باید برطرف بشه چون حرکت رو کند میکنه.
۱۷ مرداد ۹۷ ، ۱۵:۱۰ آشنای بی نشان
منظورم شرایط ایده‌آل نبود
منظورم تحت فشار قرار گرفتن بود
خیلی ها رو دیدم که وقتی تحت فشار قرار میگیرن به راحتی پا میذارن روی همه چیز
حتی آرمانهاشون
حقیقتش من کسی رو ندیدم تحت فشار باشه و آدم خوبی بمونه و آرمان هاش رو حفظ کنه
پاسخ:
کم هستند ولی هستند.
من دیدم کسانی رو که واقعا زجر کشیدن و موندن روی آرمانها و اصولشون. اما همون آدم ها یکم شرایط براشون سختتر بشه، شاید بمونن ،شاید هم نه. منظورم این هست که توی دوره ای بالاخره هر کسی شرایطی داشته که با خودش گفته، این دیگه آخرشه... و خیلی سخت بوده براش. شاید بعدها به واسطه رشدی که کرده، سختی قبل رو اونقدرها سخت ندونه، اما در لحظه تحت فشاری متناسب با شرایط و تحمل خودش بوده و گاهی فکر کرده که "دیگه بدتر از این نمیشه"، اما مونده. خوب و درست مونده.

ولی این گذشته ها چیزی رو تضمین نمیکنه. یعنی نمیتونه آدم به خودش مطمئن باشه. یکهو شرایط سختتر و امتحان ظریفتری پیش میاد که باید حواسش رو جمع کنه. اما هستند آدم هایی که بالاخره به تمام هواهای نفسشون مسلط میشن و از دسترس شیطان خارج میشن. (مخلَصین)... سخته ولی نشدنی نیست. 
۱۷ مرداد ۹۷ ، ۱۵:۱۵ آشنای بی نشان
من همیشه دنبال آدمی بودم که وقتی تحت فشار قرار میگیره پای آرمان هاش بمونه حتی اگه اون آرمان غلط باشه
چیزی که تا حالا پیداش نکردم
پاسخ:
آرمان غلط رو نمیدونم.
آرمان باطل، باطل بودنش وقتی برای شخص آشکار میشه هیچ قدرت و جاذبه ای نداره که شخص رو نگه داره. اما ارمان های خوب این قدرت رو دارند.
هستند.. آدم هایی هستند که موندن. حالا ممکنه یک جا بلغزند موقتا، شاید هم خدای نکرده دائمی توی اون لغزش بمونن. شاید همون شخصی که شما می فرمایید، باز هم بخاطر این نموندن پای اصولش، در کشمکش با خودش باشه. همین کشمکش ممکنه بالاخره نجاتش بده یا نه، باعث سقوطش بشه.
خوبی و بدی ادم ها رو نمیشه با این مسئله و جدال هاشون و لغزش هایی که فقط خدا میدونه دائمی هست یا نه، محک زد. به راحتی نمیشه از نفسانیات جدا شد. اما ممکنه کسی 50 سال عالی عمل کرده باشه و همه امتحاناتش رو عالی گذرونده باشه. حالا آینده و عاقبتش رو خدا میدونه..


+منظورم این هست که، انسان هر لحظه باید مراقب باشه. شاید تا امروز یک آدم 30 ساله خوب بنظر بیاد چون امتحانهاش رو رد کرده. فردا همین آدم توی شرایط سختتری باشه، گاهی بلغزه، گاهی برگرده و ..... نمیشه گفت آدم های خوب تا حالا شرایط سخت نداشتن. خوبی آدم ها هم زمینه بروز میخواد. اب هر چقدر هم خوب باشه راکد باشه میگنده. خوبی هم در دل تلاطم ها به چشم میاد و میشه جزء ملکات نفس.
خخخخخ استاد طاهرزاده چجور میتونن این حرفا رو بزنن وقتی زن بی سرپرست و بد سرپرست کم نداریم؟ و دختر مجردی مثل من یه روز تنها میشه نهایتا 
پاسخ:
ما با دست خودمون قبر می کنیم و پای قبری که مرده نداره میشینیم گریه میکنیم. راه و روش اسلام کاملا حساب شده ست. ما خرابش میکنیم، بعد نمیدونیم چکار کنیم با این شرایط.
بابا زن شوهر مرده می تونه دغدغه نداشته باشه؟ حرفا میزنی
پاسخ:
اون جمله، تک تکش حساب شده ست. دغدغه معنا داره، جهت داره، و خیلی حرفهای دیگه. مبانی زیادی باید برامون حل بشه تا روش پیاده کردن این اصل رو هر کسی، توی زندگیش بدونه.
۱۷ مرداد ۹۷ ، ۲۱:۲۷ پیـــچـ ـک
سلام
اصلا چه قدر خوبه که خدا همه جا و همیشه هست؟! چه قدر خوبه که ما رو بهتر از خودمون میشناسه؟ خیلی نازه! خیلی دوست داشتنیه!
پاسخ:
سلام و نور.
خیلی... الحمدلله که تحت ربوبیتش هستیم..
۱۸ مرداد ۹۷ ، ۰۲:۲۳ پلڪــــ شیشـہ اے
اون جمله استاد پای کامنت برگ سبزجان، واقعا یعنی چی?! 
چه قدر آدمو توی خودش فرو میبره. 
چه جوری میشه این جوری? :| 
پاسخ:
شبیه عارف بودن، معرفت میخواد. هم حصولی و هم حضوری و شهودی.. کار و زحمت داره اما شدنیه...
سلام مومن. جزاکم الله خیرا


عرض کنم که همون امتحان ها را هم یکی در میان، یا رد میشیم یا تجدید میاریم...

به قول شاعر:
"این منم در دام غفلت ها اسیر
ای خدای مهربان، دستم بگیر"عاقبتتون به خیر به حق حضرت ابوتراب
یا علی
پاسخ:
علیکم السلام
ان شالله...

ممنونم. همچنین

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">